Мікроскоп в археології.

Мікроскоп в археологічних дослідженнях битви в Тевтобургском лісі.

«Німецькі варвари перемогли суперармію», такі могли б бути заголовки газет в 9 столітті до нашої ери, в яких повідомлялося б про перемогу германців над римськими легіонами під керівництвом Квинтилия Вара. Битва в Тевтобургском лісі вважається однією з найбільш відомих битв в античний час, але довгий час було загадкою місце, де саме сталася битва. Тим часом все вказує, що римське військо знайшло смерть на горі Калькрізе північніше Оснабрюка. Через 2000 років в музеї Калькріце спробували реконструювати події на підставі археологічних знахідок і досліджень за допомогою мікроскопа.

Регент Німеччини Квінтілій Вар нічого не підозрював про небезпеку, коли, при поверненні в римський табір, отримав повідомлення від свого довіреного Арминиуса. Арминиус, уроджений херуск і ватажок німецьких допоміжних військ на римській службі, попросив про підтримку проти повсталих германських племен. Варус наказав трьом легіонам змінити напрямок і кинувся назустріч своїй загибелі. Арминиус захопив римлян в засідку, де найсильніша армія античності виявилася практично беззахисною.

Германці набагато поступалися своїм супротивникам, як чисельністю, так і екіпіровкою і не мали шансу на перемогу у відкритому бою. Тому вони застосували тактику партизанської індійські війні- нападати на повільні римські обози з лісової гущавини.

Германці використовували властивості ландшафту. Між горою Калькрізе і великими торф'яними болотами розташоване природне ущелині, в якому було розосереджено військо чисельністю до 20 000 чоловік. Не могло бути й мови про підготовку та узгодження дій між окремими загонами. Крім того положення римлян ускладнювали тривалі дощі і важка екіпірування. На третій день бою римляни були розбиті, а полководець Варус покінчив із собою.

У 1987 році на горі Калькрізе були виявлені перші знахідки, які вказували на битви між римлянами і германцями. Було вилучено близько 6000 різних предметів. Серед них римське зброя - піки, пояси для зброї, метальний свинець, фрагменти піхов і шпаг. Самою гучною знахідкою була маска легіонера до римського шолому.

Сліди розграбування видно майже на всі знахідки. Від більшості предметів залишилися лише фрагменти, так як застібки і пряжки обривали для того, щоб зробити кольчугу з металу. Незручні металеві предмети згинали і сплющувати. Серед знахідок багато побутових предметів - кілочки для кріплення наметів, посуд, ножі для винограду, сокири, голки для шиття. Залишки транспортних ящиків, медичні інструменти, грифелі, прикраси вказують на те, що війська супроводжував обоз із лікарів, торговців, писарів і жінок.

Реставратор Христина Матц каже: «Грунт в Калькрізе піщаний, тому зберігся тільки метал. Органічні частини розклалися. Так транспортні ящики можна визначити тільки по металевих шпону, які мають прямокутний розташування. Дерево зруйнувалося».

Оскільки метал руйнується, то деталі збереглися під товстим корозійних шарами. Однак за кольором і структурі корозії реставратор може визначити метал - залізо дає іржаво-золотий пісочний шар, бронза - компактний шар корозії зеленого кольору, предмети зі срібла мають чорну корозійну кірку.

Реставратор каже: «При очищенні археологічної знахідки, я механічним способом добираюся до оригінальної поверхні з її орнаментом і слідами застосування. Об'єкт не повинен виглядати, як новий. Мета полягає в тому, щоб розкрити деталі, які дають повну картину».

Міліметр за міліметром реставратор видаляє корозію. Для цього в її розпорядженні є мікро піскоструминні апарати, стоматологічні медичні інструменти, стоматологічні інструменти, алмазний шліфувальний різець, ультразвукової різець і мікроскоп. Залежно від величини і стану об'єкта вона працює один або кілька днів.

Реставратор додає: «Однак основним інструментом є мікроскоп. Тільки так я можу керувати інструментами і підтвердити результат».

Поле битви на горі Калькрізе - це перше місце битва, яка досліджується сучасними науковими методами. Це означає, що досліджуються не тільки знахідки, а й розміщення знайдених предметів. Над проектом працюють вчені з багатьох країн в самих різних напрямках. Поряд з археологами працюють палеонтологи, які досліджують кістки тварини; археоботаніки досліджують сліди рослинності, яка існувала більше 2000 років тому; грунтознавці як господарювали германці.

Методичні засади, розроблені в Калькрізе, можливо використовувати для дослідження інших полів битв.

Ключові слова:

Контактний телефон: (044) 272-19-23 | Зворотній зв'язок